2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MEZUNİYET TÖRENİMİZİ COŞKUYLA KUTLADIK.
26 Mayıs 2017 15:27

Fakültemiz 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Törenimiz 25.05.2017 Perşembe günü MEB Şura Salonunda coşkuyla kutlandı. Sunuculuğunu Arş. Gör. Görkem KIRMIZI ve Arş. Gör. İrem Burcu ALGAN’ın yaptığı tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Tören kısa bir müzik dinletisinin ardından açılış konuşmalarıyla devam etti. 

Törende Açılış konuşmasını yapan Dekanımız Prof. Dr. Adnan SÖZEN sözlerine törene katılan ;

İstanbul Milletvekili  Dr. Hasan SERT, Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU , Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Alper CEYLAN, Genel Sekreterimiz, Prof. Dr. Metin DAĞDEVİREN, Öğretim Üyesi arkadaşlara, öğrencilerimize ve davetlilere teşekkür ederek sözlerine başladı :

Bu yıl 90. Yılını kutlayan, köklü bir geçmişe sahip, Gazi Üniversitesinin Mesleki ve Teknik alandaki 80 yıldır Sembolü, Türkiye’de lider Teknoloji Fakültesi’nin  Mezuniyet törenine hoş geldiniz.

Endüstri devrimi ile bilimin tüm alanlarındaki gelişmeler de ivmelenmiştir. Bu gelişmeler Mühendislik Kavramına farklı bir bakış açısı getirmiş, hem yeni ve özel mühendislik programlarını ortaya çıkarmış hem de bir mühendisten olan beklentiyi değiştirmiştir. Teknoloji Fakülteleri bu iki beklentiyi de karşılamak üzere mühendislik programları hazırlamış ve mezunlarına kazandırdığı yüksek uygulama becerisi ile farklı bir nitelik ortaya koymuştur.

Teknoloji Fakültemiz, bugün itibariyle 56 Profesör, 45 Doçent, 39 Yardımcı Doçent, 34 Araştırma Görevlisi ve 6 Uzman kadrosuyla 9 mühendislik programında verdiği eğitim öğretim faaliyetlerinin yanı sıra, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı, gerçekleştirdiği bilimsel projeler ve sahip olduğu laboratuvar ve alt yapısı ile ülkemizdeki Teknoloji Fakültelerine örnek gösterilecek niteliklere sahiptir.

Kısacası Teknolojinin Yükselen Yıldızıdır.

Sevgili Gençler, Sizler Söğüt’te doğup, 3 kıtaya yayılan dev bir imparatorluğun Kurucusu Ertuğrul Gazinin nesilleri,

1453’de İstanbul’u fethederek Çağ açıp Çağ kapayan Fatih’in nesilleri,

Çanakkale’de Destan yazan ecdadın torunları,

Ulu Önder Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği bireyler olarak  

4 yıllık eğitiminiz süresince kazandığınız bilgi ve birikim ile teknolojiyi takip eden, yenilikçi, lider, analitik düşünen, vatan ve millet sevgisi ile dolu mühendisler olarak yetiştirildiniz.

Türkiye’yi muhasır medeniyete taşıyacak nitelikleri taşımaktasınız.

Ülkemizin sizlerden beklentisi ve ümidi oldukça yüksektir.

Mustafa Kemal’in şu sözünü unutmayın:

VATANINI EN ÇOK SEVEN, GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR.

Değerli Anne ve Babalar,

4 yıl önce bizlere emanet ettiğiniz, öğrencilerimizi,

öğrenim süresince kazandıkları problem çözme yetenekleri ile

farklı bakış açısı ile

hayata dair kazanımları ile

geliştirdikleri sosyal sorumluluk bilinci ile

ülkemiz endüstrisine katkı sağlayacak niteliklerde birer mühendis olarak sizlere tekrar teslim ediyoruz.

Bizler görevini başarıyla yapmanın haklı gururunu yaşayarak yetiştirdiğimiz Genç Mühendisleri ülkemiz ekonomisinin birer dinamosu olarak endüstriye gönderiyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı için koyduğu 2023 hedeflerine ulaşmamıza katkı sağlayacaklarından eminiz.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi kutluyor, ömür boyu başarılar diliyorum.

Allah’a emanet olun, diyerek sözlerini tamamladı.

Tören İstanbul Milletvekili Dr. Hasan SERT’in konuşmasıyla devam etti. SERT sözlerine Dekanımızı, hocalarımızı ve davetlileri selamlayarak başladığı konuşmasında bu Fakültenin gelişmesi için emeği geçen tüm hocalarımıza öncelikle teşekkürlerini iletti. 1977 yılında öğrenci olarak başladığı bu Fakültenin bir neferi olmaktan gurur duyduğunu söyledi. Burdaki her bir arkadaşımızla çok güzel, çok tatlı çok nezih ilişkilerimiz çok güzel anılarımız oldu ve ben bundan gurur duyuyorum. Çok donanımlı çok kaliteli bir eğitim aldıkları için öğrencilerimizide kutluyorum. Değerli veliler öğrencilerinle gurur duyabilirsiniz, üniversitenizle, hocalarınızla gurur duymalısınız bu hocalar zor yetişti fedakarca çalıştı ülkenin ekonomisine ve ahlaki sistemine doğru katkılar yaptıkları için her zaman müteşekkirim diyerek sözlerine devam etti. Dün öğrenci olarak gördüğünüz gençlerimiz bugün sorumluluk alarak beyaz yakalı insanlar olarak bu memleketin ekonomisine ve yönetimine katkı yapacaklardır ama sizlerden istirhamım şudur bu yeterlidir demeyin bundan sonra yapacakları akademik ve ticari çalışmalarla vatanımıza ve milletimize insanlara ve toplumlara hizmet edecek içgüdüyü onlara yerleştirmek gerekliliğini dile getirdi.

SERT sözlerini, Teknoloji Fakültesinin bir mezunu olmaktan ve sizlerle olmaktan gurur duyduğunu dile getirerek sözlerini tamamladı.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Alper CEYLAN, Milletvekilimizi, YÖK üyemizi, hocalarımızı ve misafirleri selamlayarak başladığı konuşmasına  bu  tablonun anne ve babaların eseri olduğunu, gençlerin ilkokuldan bu yana uzun süren bir eğitim döneminin sonunda Gazi Üniversitesinden mezun olduklarını dile getirdi. CEYLAN Gazi Üniversitesinin ülkenin en köklü, en büyük ve en kaliteli üniversitelerinden biri olduğunu ve çok saygın hocalardan dersler aldıklarını dile getirdiği konuşmasında, Gazili Olmak Bir Ayrıcalıktır, hepinizi kutluyor ve hepinize mutluluklar diliyorum diyerek sözlerini tamamladı.

Fakültemiz mezunlarından Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi ve HAVELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU ‘da törenimizde bir konuşma yaptı. Fakültede 27 yılının geçtiğini, acı ve tatlı anılarıyla  geçirdiği zamanları yad etti. Her zaman sırtında damgasını hissetmek onur duyduğu bu kurumun ve okulun bir ferdi olmaktan gurur duyduğunu dile getirdi. ÇAVUŞOĞLU konuşmasına, her insanın bir öğrenci olarak girdiği bir mezun olarak çıktığı söyledi. Bu fakültede hoca olarak görev yaptığını ve bunun içinde kendisini şanslı hissettiğini dile getirdi. Aynı zamanda mensubu olduğu bu fakültenin yeniden yapılanmasında  küçük bir grubun çalışmalarında yer aldığını ve Teknoloji Fakültesinin oluşmasında kendisinin de katkısının olduğunu dile getirdi.

ÇAVUŞOĞLU Bu bayrağı şuana kadar taşıdık bundan sonra sizlere emanet, sizler çalıştıkça ülkeye ve kendinize katkı sağladıkça bir taraftanda bayrak yarışında üniversiteye ve fakülteye de katkı sağlayacak bireyler olarak tarihe geçeceksiniz. Bu hislerle birlikte hepinizi bundan sonraki hayatlarında başarılı olmanızı temenni ediyor hepinize iyi bir gelecek sağlıklı bir ömür diliyorum diyerek sözlerini tamamladı.

Törenimiz, törene gelemeyen Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin UYSAL ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan ASLAN’ın mesajları okunarak devam etti. Törenimiz, Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesini 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılını başarıyla tamamlamış İLK ÜÇ dereceye giren öğrencilerimize belge ve ödüllerin takdimi ile devam etti.

Törende Fakülte birincisi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünden Cem ÇATALBAŞ bir konuşma yaptı.

Mühendislik deneyim ve uygulama yoluyla matematik ve fen bilimlerine ilişkin edinilen bilgilerin insanların yararına ekonomik bir şekilde kullanılması için yöntemler geliştirilmesidir. Mühendislik bir meslek olmanın yanı sıra bir yaşam biçimidir. Fakültemizden almış olduğumuz eğitim bizlere tüm bu mesleki donanımları kazandırdı. Almış olduğumuz eğitim dünyaya farklı bir gözle bakmamıza neden oldu. Tüm bu zorlu eğitim sürecinde bizlere yol gösteren çok değerli hocalarımıza canı gönülden teşekkür ederim diyerek sözlerine devam etti.

Fakülte birincisi Cem ÇATALBAŞ Yaş kütüğüne ismini çaktıktan sonra Fakültemiz üçüncü  sınıflar birincisi Gamze Danışman’a Filamasını teslim etti.

Tören Bölümler bazında dereceye giren öğrencilerimize belgelerinin verilmesiyle devam etti.

Törenin gerçekleşmesinde emeği geçen hocalarımız, Dekan Yardımcımız  Doç. Dr. Alper BÜYÜKKARAGÖZ, Dekan Yardımcımız  Doç. Dr. Tayfun MENLİK, Fakülte Sekreterimiz  Yrd. Doç. Dr. Oğuz POYRAZOĞLU, İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz ARUNTAŞ, İmalat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer NALBANT’a, Dekanımız Prof. Dr. Adnan SÖZEN katkılarından dolayı birer teşekkür plaketi takdim etti.

Tören kep atma töreniyle son buldu.